Quantcast
Channel: Blog Zorganizowani – Szybka nauka : Produktywność
Viewing all articles
Browse latest Browse all 32

Oto cała tajemnica zarządzania czasem

0
0

Technik zarządzania czasem jest naprawdę sporo. Dwadzieścia wymienionych w jednym ze wpisów to zalewie wierzchołek góry lodowej. Smutna prawda jest natomiast taka, że korzystając z przytoczonych technik często tracimy czas zamiast go zyskiwać…

Muzyka sprzyjająca koncentracji, technika pomodoro, czy wszelkie metody planowania – to wszystko nie ma bowiem najmniejszego znaczenia, tak długi jak pracujemy nad niewłaściwymi rzeczami.
Stephen R. Covey porównuje nasze dążenia do wspinaczki po drabinie. Czasem pędzimy w górę tak szybko (bo „konkurencja” przecież nie śpi!), że zbyt późno orientujemy się, że nasza drabina jest oparta o niewłaściwą ścianę…
Ktoś inny porównał sposób działania wielu z nas do dziecięcej zabawki – bączka, który mimo że w ciągłym ruchu nie idzie do przodu i tym samym nigdzie nie dociera.

 

Większość zachwalanych „technik zarządzania czasem” to zaledwie wspomagacze. Mogą nam pomóc lecz dopiero wtedy gdy jasno określimy na czym nam zależy i co chcemy osiągnąć.

 

I to jest właśnie największa tajemnica zarządzania czasem: robić rzeczy właściwe.

 

I choć hasło brzmi banalnie, ustalenie co jest tą najwłaściwszą rzeczą, której w danym momencie powinniśmy poświęcić swoją uwagę nie jest już takie proste.

Koniec końców sami musimy podjąć decyzje. Trzy przedstawione poniżej wskazówki z pewnością mogą nam to zadanie nieco ułatwić.

 

#1 Określ, która ze sfer Twojego życia wymaga teraz uwagi

Nasze życie nigdy nie będzie w idealnej równowadze. Nowa praca, założenie własnej firmy, albo narodziny dziecka – to momenty, w których równowaga w naszym życiu zostaje zachwiana. Doświadczenia te sprawiają, że nasze życie nabiera smaku. Rozwijamy się i doświadczamy czegoś nowego.

Nasze długofalowe dobre samopoczucie wymaga jednak, by po pewnym czasie potrafić  „wychylić się” również w innym kierunku.

Koło życia jest techniką pozwalającą ocenić, jak „radzimy” sobie w poszczególnych jego aspektach, zidentyfikować te, które zostały zaniedbane i które teraz wymagają naszej szczególnej uwagi.

 

#2 Określ, które z Twoich długofalowych celów są dla Ciebie najistotniejsze, a które odciągają Cię tylko od tych najważniejszych

Posiadanie listy priorytetów ma ogromną wartość. Coraz częściej to jednak za mało, by osiągnąć sukces.

Bez ustanku jesteśmy bowiem kuszeni przez rzeczy, które wydają się (i często w rzeczywistości są) ważne.

Nie są jednak super ważne.

Dlatego istotne jest nie tylko określenie naszych celów lecz również „antycelów”, które choć wciąż kuszące odciągają naszą uwagę od tego co najważniejsze.

Strategia 2 list Warrena Buffeta może pomóc Ci zdefiniować co należy do każdej z tych kategorii.

 

#3 Na bieżąco określaj co jest ważne, a co jedynie pilne

Dzwoniący telefon jest z pewnością pilny. Jednak to, czy jest ważny będzie zależeć od tego, kto do nas dzwoni i w jakiej sprawie.

Z drugiej strony, ćwiczenia fizyczne, rozwój zawodowy, czy dbanie o związek to sprawy, którymi nie musimy zajmować się już dzisiaj. Nie są pilne. Są jednak ważne – wiążą się bezpośrednio z wyznawanymi przez nas wartościami oraz długoterminowymi celami.

Jak powiedział prezydent Eisenhower: „To co ważne jest rzadko pilne i to co pilne jest rzadko ważne”. Jest on również autorem tzw. Macierzy Eisenhowera, która dzieli rzeczy do zrobienia na 4 kategorie, oraz dostarcza wskazówek jak radzić sobie z każdą z nich.

Artykuł Oto cała tajemnica zarządzania czasem pochodzi z serwisu Blog Zorganizowani - Szybka nauka : Produktywność.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 32

Latest Images

Trending Articles